-
-
-
Adds depth and better grill flavour. Used to season meat and chicken, suitable for oven roasted potatoes with butter, sauces and soups, delicious on melted cheese. It imparts chipotle flavor without the heat.
- 51.30
- 51.30
- Unit price
- per
-
An important component of many mixed spices, such as the biryani spice, which is used in savory foods and sweets such as biscuits and cakes. Add to the bread dough with dates.
- 28.00
- 28.00
- Unit price
- per
-
-
Perfect for making mustard sauces, flavoring soups, sauces, meats and fatty foods. Its sharpness spreads if we add liquid to it.
- 19.00
31.93- 19.00
- Unit price
- per
-
Perfect for seasoning and marinating chicken dishes such as roasted chicken, duck and goose. And prepare chicken strips, barbecue seasonings and sauces.
- 33.21
- 33.21
- Unit price
- per
-
Cinnamon powder 100% organic - Artemis 30 grams
- 26.10
- 26.10
- Unit price
- per
-
Japanese Hijik, Dried Sea Vegetables, Clearspring
- 74.75
- 74.75
- Unit price
- per
-
-
Japanese kombu, dried sea vegetables, clearspring
- 86.25
- 86.25
- Unit price
- per
-
Gironde Salt French Atlantic
- 19.80
47.43- 19.80
- Unit price
- per
-
Weight: 100 grams. Ingredients: ginger powder. Certified organic. Production: Sri Lanka. Nutritional facts per serving: Serving size: 100 grams. Energy: 332 calories. Protein: 9 grams. Carbohydrates: 72 grams. Sugars: 3.4 grams. Fat: 4 grams. Saturated fatty acids: 2.2 grams. Dietary fiber: 14 grams. Salt:...
- 23.10
- 23.10
- Unit price
- per
-
Weight: 250 grams. Ingredients: Organic Maca Powder. It is a plant cultivated for thousands of years in the Andes of Peru at altitudes of more than 3,500 metres. For the Incas, it was an extremely valuable food. Its benefits: Improving fertility and sexual desire,...
- 100.00
- 100.00
- Unit price
- per
-
Natureland organic crushed garlic 120 gm
- 43.44
- 43.44
- Unit price
- per
-
Natureland organic ground ceylon cinnamon 65 g
- 63.88
- 63.88
- Unit price
- per
-
Natureland Organic Cassia Cinnamon Ground 85 gm
- 46.00
- 46.00
- Unit price
- per
-
It is used in salads, preparing salad sauces, fish and vegetable dishes, and reducing the taste of garlic in the mouth. It is used to decorate dishes and make parsley tea.
- 29.38
- 29.38
- Unit price
- per
-
It has a sweet taste in foods and a herbal one that can be masked by adding a little honey.
- 30.65
- 30.65
- Unit price
- per
-
Use as an appetizer. Add to egg or cheese dishes.
- 30.65
- 30.65
- Unit price
- per